Stypendysta FLEX z VI LO

Opublikowano: 2023-03-23 13:01, Numer artykułu: 66055 , Autor: A.Sajna

Michał Barański, uczeń klasy 1f, został finalistą tegorocznej edycji programu FLEX Future Leaders Exchange Program finansowanego przez Departament Stanu USA. Michał wyjedzie do Stanów Zjednoczonych na rok szkolny 2023/2024.

Opiekunem metodycznym ucznia jest pani profesor Joanna Lisewska, która przygotowała niezbędną rekomendację.

W bieżącej edycji aplikowało ponad 3.000 uczniów szkół średnich z Polski. Kandydaci musieli przejść wieloetapową selekcję i poddani byli różnym kategoriom weryfikacji, m.in. zadania w aplikacji online, testy z czytania, pisanie esejów, rozmowa kwalifikacyjna, praca w grupie. Wyboru ok. 40 finalistów dokonał niezależny zespół amerykańskich ekspertów w dziedzinie edukacji i stosunków międzynarodowych.

Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych, a mieszkańcami innych regionów świata. Amerykanie mogą dowiedzieć się więcej o kulturze i dziedzictwie narodowym innych krajów, a uczniowie mogą stać się częścią amerykańskiej szkoły i lokalnej społeczności.

Stypendyści programu przez cały rok szkolny mieszkają z rodziną goszczącą w USA i uczą się w amerykańskiej szkole średniej.

Obecnie Michał czeka na informacje w jakim regionie Stanów Zjednoczonych spędzi przyszły rok szkolny.