Erasmus+: Wizyta eksperta od debat i wystąpień publicznych

Opublikowano: 2024-02-12 08:17, Numer artykułu: 78768 , Autor: A.Sajna

 

Od 6 do 10 lutego br. w VI LO gościł Pan Miha Andrič, filozof i socjolog ze Słowenii, który w ramach Akredytacji Erasmus+ poprowadził dla naszych uczniów z klas lingwistyczno-prawnych, koła debat i grupy Erasmus+ szereg niezwykle inspirujących warsztatów i wykładów na temat debat w formacie World Schools. 

Poruszane zagadnienia to wprowadzenie do krytycznego myślenia, analiza i praca z przykładami, podstawowe zasady komunikacji perswazyjnej, budowanie i obalanie argumentów, zaawansowana analiza tez. Oczywiście, najważniejszym punktem programu były same debaty, które nasi debatanci ćwiczyli w czasie sesji na Teams w piątek i stacjonarnie w szkole w sobotę, a także ich analiza i informacja zwrotna. 

Ponadto, w środę (7 lutego br.) siedemnastu nauczycieli z VI LO i zaprzyjaźnionych szkół bydgoskich: II LO, IV LO, VIII LO, IX LO i Zespołu Szkół Chemicznych wzięło udział w szkoleniu metodycznym, dzięki któremu będą mogli pewniej stosować metodę debaty w stylu World Schools na lekcjach i w szkolnych klubach debat.

Poniżej kilka słów od uczestnika pierwszego dnia zajęć: “Dzisiejszy wykład był po prostu świetny. Pan Andrič przez cały dzień w swoim charyzmatycznym stylu przekazywał nam wiedzę na temat argumentacji, krytycznego myślenia oraz debat WSDC. Przedstawiał nam bardzo kreatywne i interesujące przykłady które angażowały wszystkich, opowiadał anegdotki o Las Vegas, Singapurze i o tym jak "trollował" Gretę Thunberg. Mimo to, że mam już jakieś doświadczenie z debatami, nauczyłem się naprawdę sporo. Natomiast mniej doświadczone osoby poznały bardzo ważne koncepcje takie jak prawidłowa budowa argumentu oraz jak efektywnie kontrargumentować. Wykład zakończyliśmy mini debatą, podczas której szlifowaliśmy pracę w grupie, mogliśmy poczuć adrenalinę związaną z debatowaniem oraz następnie otrzymać cenną informację zwrotną od profesjonalisty. Naprawdę nie mogę doczekać się następnych wykładów.”